• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • default color
  • color1 color
  • color2 color
  • color3 color
Automehaničarka kao simbol ravnopravnosti PDF  | Ispis |  E-mail
Autor Rejan Igor   
Srijeda, 09 April 2014 16:15

Svakodnevno ponavljamo kako nemamo predrasuda prema drugima. Govorimo, a nikada se nismo zapitali šta su uopće predrasude?

Predrasude su unaprijed doneseni sudovi o nečemu što dovoljno ne poznajemo. Ukoliko nešto ne poznajemo, prema tome gajimo stereotipne stavove. Takvi stavovi u bosanskohercegovačkom društvu pogađaju sve, a posebno žene i djevojke koje proživljavaju neugodnosti uzrokovane nejednakim odnosima između osoba na osnovu spola. Uzrok nejednakosti je svakako diskriminacija, a kod nas nije neobično da je to baš diskriminacija muškaraca prema ženama koje zbog takvih muških stavova ne mogu napredovati niti ostvariti primarna ekonomska, pa čak ni zdravstvena prava.

winner1 winner3

Zbog toga gubimo svi, a posebno naše sestre, majke rodice i komšinice koje možda baš spadaju u 47,2 posto žena, djevojaka i djevojčica koje imaju više od 15 godina i svakodnevno proživljavaju nasilje, ukoliko se usude pomiješati „muške“ i „ženske“ poslove. Međutim, borba protiv podjele poslova te jednakosti svake vrste  našem društvu jeste cilj programa Jačanja institucionalnih kapaciteta USAID-ovih partnera u BiH. Povod je jasan, obilježavanje Narandžastog dana čiji je cilj promovisanje osnovnih ciljeva Narandžastog dana uz nagradnu kampanju „Ne budi papučar-ka i tablet osvoji!“.

Fotografije koje deskriptivno govore o diskriminaciji i podjeli poslova tokom nagradne kampanje su poslali Sanida Čajo iz Sarajeva te Arsen Vukotić iz Gradiške, koji su ujedno bili i pobjednici nagradne kampanje, čiju je validnost ocijenila komisija u sastavu Misije USAID i Instituta za razvoj mladih KULT.

winner2 winner4

„Fotografisao sam djevojku u automehaničarskoj radnji koja popravlja motor i efektivno radi kao automehaničarka. Nema tu ništa čudno, mi jednostavno nismo navikli na takve slike našeg društva", kaže Arsen Vukotić iz Gradiške. Dobitnica nagrade Sanida Čajo s ponosom tvrdi kako u njenom domaćinstvu nema podjela niti razdvajanja poslova na muške i ženske. Sanida je posebeno ponosna na muža čiji odnos prema njoj kao supruzi i majci jeste primjer jednakopravnosti kako u privatnom tako i javnom životu.

Narandžasti dan – dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama je inicijativa globalnog karaktera koju provodi Mreža mladih UNiTE a obilježava se svakog 25. U mjesecu. Implementator USAID programa je Institut za razvoj mladih  KULT koji provodi i aktivnost Narandžastog dana. U program obuke jačanja kapaciteta tokom 2013. g. uključene su  i sljedeće organizacije: U.G. Nešto Više, Fondacija Mozaik, COI Step by Step, Udruženje izbornih zvaničnika BiH, Fondacija CURE, CRMA, INFOHOUSE, O.O. Odisej Bratunac, CPCD, SUMERO, Demokratski omladinski pokret, Partner Tuzla, Omladinsko udruženje REaktiv Zenica, Prijatelji Srebrenice, Historijski muzej Sarajevo, NVO Altruist svjetlost, Udruženje porodica i osoba s poteškoćama u razvoju Dajte nam šansu, Sarajevski otvoreni centar, Prava za sve, Centar za održivi razvoj, Helsinški odbor u RS-u, YiHR BiH, Udruženje Glas Istočno Sarajevo, Centar za održivi razvoj Brčko i Institut za razvoj mladih KULT.

Share this post

 

U Makedoniji o izazovima mladih zapadnog Balkana

U Makedoniji o izazovima mladih zapadnog Balkana

Institut za razvoj mladih KULT bio je dio strateškog dijaloga Regionalnog ureda za mlade (RYCO). Članovi Instituta dali su svoj doprinos u strateškom planiranju, a i u narednom periodu će...

23 Mar 2018 Pregleda:109815

Više...

O mladima i u Francuskoj

O mladima i u Francuskoj

Iskustvo instituta za razvoj mladih KULT u radu s mladima predstavljeno je na konferenciji o saradnji Francuske i Balkana koja je 16. i 17. marta 2018. godine održana u Francuskoj. Tokom...

19 Mar 2018 Pregleda:109622

Više...

Zašto trebamo, a ne zapošljavamo mlade?

Zašto trebamo, a ne zapošljavamo mlade?

Piše: Emina Krnjić, praktikantica u Institutu za razvoj mladih KULT U Bosni i Hercegovini ima oko 770.000 mladih osoba, od čega je prema posljednjim podacima njih 67,5% nezaposleno. Posljedični gubitak povjerenja...

14 Mar 2018 Pregleda:112978

Više...
Ul. 4. viteške brigade 34-36 BA-71210 Ilidža Tel.: +387(33) 778 778 Faks: +387(33) 778 779 Ured Gradačac
COPYRIGHT © 2010 KULT BiH. SVA PRAVA ZADRŽANA.