• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • default color
  • color1 color
  • color2 color
  • color3 color
Sastavni dijelovi strategije PDF  | Ispis |  E-mail

- Definicija općinske strategije prema mladima

 

Proces izrade strategije prema mladima

- Napomene za radne grupe prije početka rada

- Sastanci koordinacijskog tijela i radnih grupa

- Sastavni dijelovi strategije

- Sadržaj dokumenta radnih grupa

- Koraci radnih grupa

- Prijedlog sastava koordinacijskog tijela i radnih grupa

- Strategija prema mladima u Zakonu o mladima FBiH

- Obrasci

 


Strategija prema mladima treba obuhvatiti sljedeće dijelove:

A.         Uvod

B.         Plan djelovanja po oblastima

C.         Sažetak

 

Uvod u strategiju

 

Službenik/ca mlade bi trebao biti osoba koja će se posvetiti pisanju uvoda u strategiju, pored toga što koordinira radom koordinacijskog tijela.

Uvod u strategiju treba se sastojati iz sljedećeg:

 

1.         Namjera

2.         Analiza stanja

3.         Pristup rješavanju problema

4.         Opći opis trenutnog položaja mladih

 

1. Namjera

Kako bismo opravdali pisanje strategije i njeno kasnije provođenje, neophodno je da najprije iskažemo dobronamjernost prema mladima svoje općine. Potrebno je pokazati da su mladi potencijal društva, pa i naše zajednice i da su oni ti od kojih zavisi budućnost. Moramo naglasiti i da je vizija naše općine da je želimo učiniti primamljivom za svoje mlade, te im u njoj omogućiti kvalitetniji život. Osvrnite se i na pravac kojim se želite kretati u vezi s obrazovanjem (i formalnim i neformalnim), zapošljavanjem, stambenim pitanjem, ekologijom i dr. Uvjerite mlade da se Vaša općina zaista zalaže za viši standard i bolje društveno okruženje. Neka svi Vaši stavovi na ovom mjestu budu pozitivni.

 

2. Analiza stanja

Prije nego što se posvetimo problemima mladih, analizirajmo i opišimo stanje kakvo je ono trenutno u našoj općini. Pojasnite koje je mehanizme, neophodne za provođenje politike prema mladima, Vaša općina već razvila i u kojem su oni stadiju. Navedite koliko ima omladinskih udruženja, centara i drugih klubova za mlade, ko se sve bavi mladima, koja su njihova težišta rada i sl. Pozabavite se svim onim što se mladima nudi u općini.

 

3. Pristup rješavanju problema

Da bismo opravdali pisanje strategije prema mladima, ali i obrazložili put kako smo došli do problema i potreba obrađenih u njoj, te navedenih rješenja, približimo čitateljima/kama proces donošenja strategije: Počnite od ideje za provođenje istraživanja, zatim opišite korake istraživanja (anketa, intervjui, okrugli sto i sl.), te nastavite s cijelim daljnjim aktivnostima (npr: formiranje koordinacijskog tijela i radnih grupa, njihov rad, prijedlog vijeću, javna rasprava i sl.), te završite s konačnim usvajanjem strategije. Napomenite i to da je strategija dokument podložan izmjenama i dopunama, u skladu s potrebama i problemima mladih koji nastupe ili se riješe prije vremena. Zaključite ovaj dio potrebom za donošenjem strategije kao najboljim načinom da se rješavanju problema i zadovoljavanju potreba mladih u Vašoj općini pristupi planski i sistematski.

 

4. Opći opis trenutnog položaja mladih

U općem opisu trenutnog položaja mladih navedite podatke iz istraživanja, ne zalazeći suviše u oblasti pojedinih radnih grupa. Govorite više o općim problemima i potrebama pojedinca. Pokušajte se usredotočiti na svoju općinu, ne iznoseći paušalno probleme iz cijele BiH (naprimjer: S obzirom da je u cijeloj BiH problem nezaposlenosti, i u našoj općini…)..

Share this post

 

U Makedoniji o izazovima mladih zapadnog Balkana

U Makedoniji o izazovima mladih zapadnog Balkana

Institut za razvoj mladih KULT bio je dio strateškog dijaloga Regionalnog ureda za mlade (RYCO). Članovi Instituta dali su svoj doprinos u strateškom planiranju, a i u narednom periodu će...

23 Mar 2018 Pregleda:113907

Više...

O mladima i u Francuskoj

O mladima i u Francuskoj

Iskustvo instituta za razvoj mladih KULT u radu s mladima predstavljeno je na konferenciji o saradnji Francuske i Balkana koja je 16. i 17. marta 2018. godine održana u Francuskoj. Tokom...

19 Mar 2018 Pregleda:113757

Više...

Zašto trebamo, a ne zapošljavamo mlade?

Zašto trebamo, a ne zapošljavamo mlade?

Piše: Emina Krnjić, praktikantica u Institutu za razvoj mladih KULT U Bosni i Hercegovini ima oko 770.000 mladih osoba, od čega je prema posljednjim podacima njih 67,5% nezaposleno. Posljedični gubitak povjerenja...

14 Mar 2018 Pregleda:117100

Više...
Ul. 4. viteške brigade 34-36 BA-71210 Ilidža Tel.: +387(33) 778 778 Faks: +387(33) 778 779 Ured Gradačac
COPYRIGHT © 2010 KULT BiH. SVA PRAVA ZADRŽANA.